سلطه استعماری و روش طبی و تغذیه ای غرب آنقدر با دقت و ظرافت کار خود را جلو می برد که همه برنامه های خود را به صورت بسته هایی منسجم و قابل دفاع ارائه می دهند که گویی وحی منزل هستند و هیچ جایگزینی در عالم به جای آن ها وجود ندارد! چه در جنبه تغذیه و چه در جنبه درمان این اتفاق افتاده و به طور جدی دنبال شده و توسط کادری که با برنامه های به ظاهر دلسوزانه در داخل کشور ها تربیت شده اند اهداف آن ها در داخل کشور ها با جدیت دنبال می شود.

برگ چغندر

یکی از ظلم های نابخشودنی در زمینه تغذیه خصوصا در ایران عوض کردن سبزی های بد به جای سبزی های خوب است. سبزی هایی که تماما سلامتی و نشاط و آرامش برای انسان به همراه داشت را با دلائلی واهی کنار زدند و سبزی های بد و مضر را به جای آن ها جا زدند و با تبلیغات فراوان این سبزی ها را به خورد ما دادند.


این کار جا به جایی به صورتی ماهرانه انجام شده که اصلا شک کسی را بر نمی انگیزاند و دقیقا مخالف دستوراتی که در روایات ائمه طاهرین علیهم السلام آمده عمل شده.


از جمله سبزی هایی که از برنامه تغذیه ای خارج شد با آن که خاصیت های زیاد و اعجاب انگیزی داشته اما کنار گذاشته شده برگ چغندر است و متاسفانه به جای آن اسفناج که خاصیتی ندارد بلکه شاید مضر هم باشد قرار داده شده.


همه ما به خاطر داریم که نسل ما را حتی با کارتون هایی که ساختند به این جایگزین علاقه مند کردند. کارتون ملبان زبل را شاید کمتر کسی به خاطر نداشته باشد. در این کارتون نقطه اوج داستان جایی بود که ملبان زبل از اسفناج استفاده می کرد و نیرویی خارق العاده می گرفت!


اگر کسی شکی داشته باشد که این حرکت، نقشه ای از طرف دشمن است قطعا با این برنامه ها و از طرف دیگر با دستور های غذایی مانند بورانی و... و تبلیغات روی آهن داشتن و مانند این ها مطمئن می شود که این حرکت ها بدون برنامه نبوده.


از طرف دیگر مسئله ای که تاسف ما را چند برابر می کند خواص برگ چغندر در روایات است که متاسفانه با این همه تاکید مورد غفلت واقع شده.


روایت شده که : برگ چغندر عقل را تقویت می کند و خون را صاف می کند. (محاسن ج2 ص 520 حدیث 712)


امام رضا علیه السلام: ... بر تو باد برگ چغندر که آن در کنار رود بهشت می روید و در آن شفا است و استخوان را متراکم می کند و گوشت می رویاند. (المحاسن ج2 ص 519 ح725)


امام رضا علیه السلام : برگ چغندر خواب بیمار را آرام می کند.


با این تاکیدات و این خواص جالب واقعا جای سوال است چه کسی و چگونه این سبزی خوب را از ما گرفت و به جای آن به ما اسفناج داد؟! اسفناج و برگ چغندر از نظر ظاهری خیلی شبیه به هم هستند اما خواص این کجا و خواص آن کجا؟!


امیدوارم با این اوصاف این نکات ارزنده جرقه ای در جهت تحقیق و جستجوی بیشتر از طرف علاقه مندان به سلامتی و حقیقت باشد تا همه ما بیش از پیش به جایگاه رفیع و متاسفانه مهجور اسلام و دستورات راه گشای آن پی ببریم.