یکی از خصوصیات خوب طب اسلامی این است که از درمان هایی راحت و ساده استفاده های بزرگی می برد و مشکلات زیادی را حل می کند. همین مطلب به طب اسلامی این قابلیت را داده تا بتواند به راحتی و با سرعت بالا در بین افراد انسان ها گسرش پیدا کند.

عسل

همین نکته باعث شده درمان های طب اسلامی برای همه افراد به راحتی در دست رس باشد.

از جمله این نسخه های شفا بخش و معجزه آسا ترکیب عسل و 7 عدد سیاه دانه است.

درباره هر کدام از عسل و سیاه دانه به طور جداگانه این تعبیر را داریم که درمان همه درد ها و بیماری ها هستند.

پس اگر این دو با هم همراه شوند همان گونه که تجربه هم نشان داده، می شود درمانی ساده بلکه بسیار مهم را همیشه همراه داشت.

درباره عسل از آیات و روایات، تعابیر بسیاری رسیده که به گوشه ای از آن اشاره می کنیم:

ثُمَّ کُلِی مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلًا، یَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاءٌ لِّلنَّاسِ، إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَةً لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ (آیة 69) سورة نحل.

«پس، از همه میوه ها بخور و از راههای پروردگارت عبور کن. نوشیدنی ای از شکم آن ها (زنبور عسل) خارج می شود که رنگ های متفاوتی دارد و در آن شفایی برای همه مردم می باشد. به درستی که در این، آیاتی برای مردم متفکر می باشد.»

پیامبراسلام صلى الله علیه و آله : خداوند عزوجل در عسل  برکت قرار داده است و در آن شفای درد هاست و به درستی هفتاد پیامبر آن را مبارک گردانده اند. [مکارم الأخلاق : ج 1 ص 359]

پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله : دارویی طلبیده نمی شود که بهتر از شربتی از عسل باشد. [کنز العمّال : ج 10 ص 20]

پس به راحتی می شود نتیجه گرفت که عسل دارویی عمومی برای همه بیماری ها به شمار می رود.

درباره سیاه دانه هم تعابیر جالب و کاملی داریم:

محمد ابن مسلم می گوید به امام باقر علیه السلام عرض کردم : (آیا) پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرموده است این سیاه دانه ، هر دردى را شفا مى دهد بجز مرگ؟ فرمود : آرى ؛ سپس فرمود : آیا تو را خبر ندهم از چیزى که در آن شفاى هر درد و مرگى است؟ عرض کردم : بفرمایید ؛ فرمود : دعا. [بحار الأنوار : ج32 ص 299]

این حدیث علاوه بر این که باب وسیعی در دعا درمانی در طب اسلامی باز می کند، خصوصیت خاص سیاه دانه را به نحوی می شمارد که کمتر گیاهی به این درجه از مدح و ستایش در کلام اهل بیت رسیده است.

در دیگر روایات هم ترکیب خاص عسل و سیاه دانه توصیه شده است که نشان از درجه اعتبار این نسخه دارد.

ذریح محاربى ، نزد امام صادق علیه السلام ، اظهار کرد که شکم وى غُرغُر مى کند . امام پرسید : «آیا درد هم دارى؟». گفت : آرى . فرمود : «چرا براى درمان آن ، از سیاه دانه و عسل ، بهره نمى جویى؟».[طبّ الأئمّة ابن بسطام ، ص 100]

شرط مهم استفاده:

مسئله مهمی که در استفاده از سیاه دانه و عسل وجود دارد این است که مقدار عسل برای این نسخه حداقل یک قاشق مربا خوری باید باشد تا عسل خوردن صادق باشد و نکته بسیار مهم دیگر آن که مقدار سیاه دانه حتما باید 3 یا 5 یا 7 یا عدد فرد دیگری باشد که عدد 7 بیشتر مورد سفارش بوده است.

درمان های تجربه شده این نسخه:

این نسخه با این که یک نسخه عمومی است، یک درمان اساسی هم به شمار می رود. موارد درمانی این نسخه را میتوان از مشکلات معمولی از جمله نفخ معده که بسیار معجزه کننده است تا درمان خوب کار نکردن معده و درد معده، دل درد، درد مثانه و کلیه و همه درد ها و... بر شمرد.