دورانی که ما در آن زندگی می کنیم دوره ای از تاریخ است که بسیار پر تنش و مشکل زا است.

روحی

در بسیاری از توصیه ها و سبک زندگی اهل بیت علیهم السلام آموزه های بسیار ارزنده ای وجود دارد که هر جان مشتاقی را شیفته خود می کند و به جد نیاز واقعی امروز ما روی آوردن جدی به روش و سبک زندگی این گوهر های بی پایان هستی است.


توصیه های بسیار زیادی در آموزه های ایشان وجود دارد کهما را به ساده زیستی و سخت نگرفتن زندگی مادی تشویق می کند که اگر ما جان خود را از فرهنگ منحرف و نا سالم غرب که آزمون خود را پس داده بر کنیم و دل به این خزائن الهی دهیم بی شک بسیار موفق تر و سالم تر زندگی خواهیم کرد.


یکی از قدرت های طب اسلامی کمک هایی است که در جنبه تغذیه ای دارد که تاثیر زیادی در رفتار و به اصطلاح امروز رفتار درمانی یا روان پزشکی است.


البته این مزیت هم در طب اسلامی چشم گیر است که دارو های آن به هیچ عنوان عوارض ندارند یا عوارض کمی دارند.


در مطلب امروز یکی از ترکیب های بسیار مفید در تغذیه، و کمک کننده ای با ارزش در جنبه روحی و جسمی را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

روانی

این دارو که از ترکیب چند گیاه توصیه شده در فرمایشات اهل بیت استفاده شده دارویی خوب و مفید برای تقویت اعصاب، هم اعصاب تاثیر گذار بر روح و هم تاثیر گذار بر جسم و فعالیت های جسمی است.


اولین چیزی که در فرمایشات اهل بیت علیهم السلام تقویت کننده عصب معرفی شده، پیاز است.


امام صادق علیه السلام : پیاز خستگی را می برد و عصب را تقویت می کند و آب و قدم ها را زیاد می کندو تب را بر طرف می کند. [محاسن ج2 ص522]


دومین مورد : برگ چغندر


امام علیه السلام : بر شما باد برگ چغندر، که آن در کنار رودی در بهشت می روید و در آن شفای هر دردی است و عصب را تقویت می کند و گرمی معده را بر طرف می کند و استخوان ها را کلفت می کند.[مکارم الاخلاق 181]


سومین مورد : کشمش


امام صادق علیه السلام : کشمش عصب را تقویت می  کند و خستگی را می برد و نفس را خوش می کند[کافی ج6 ص352]


چهارمین مورد : بابونه


در منابع طبی توصیف هایی که برای بابونه آمده زیاد است ولی متاسفانه روایت بابونه را نیافتم. ان شا الله تکمیل خواهد شد.


پنجمین مورد : حمام


در روایت آمده که حمام منافع زیادی دارد که منجر به تعدیل طبایع می شود و عصب ها را نرم می کند و...[بحار الانوار ج 59 ص322]


در صورتی که شخصی مشکلی در رابطه با اعصاب و مسائل روحی و روانی داشته باشد یا حتی طبق استفاده ای که روایات می شود اعصاب بدن، می توان بابونه، برگ چغندر را خشک کرده و به صورت دارو از آن استفاده کند یا در جیره غذایی روزانه خود این دو مورد به همراه مقداری کشمش و پیاز قرار دهد.


مقدار و موقع استفاده دارویی این ترکیب:


می توان صبح ناشتا یک قاشق مربا خوری از ترکیب خشک شده این دو مورد به همراه مقداری کشمش مصرف کرد.